Wieliczka w międzynarodowym towarzystwie

25/11/2019, Tekst:Ilona Kobus, zdjęcia: I. Kobus, A. Kulczyna

    W środę 20 listopada w ramach wizyty partnerskiej programu Erasmus+ „5 senses for SEN” grupa uczniów naszej szkoły, wspólnie z gośćmi z Litwy, Holandii i Wielkiej Brytanii pojechała na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce i do Krakowa. Było to ciekawe i niezapomniane doświadczenie. 

 
    W dniach 18-22 listopada gościliśmy w naszej szkole partnerów programu Erasmus+ z Litwy, Holandii i Wielkiej Brytanii: 8 uczniów i 12 nauczycieli. W ramach poznawania polskiej kultury i historii pojechaliśmy na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa. W wyjeździe wzięło udział także pięciu uczniów naszej szkoły. 
 
   Kopalnia w Wieliczce jest zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas dwugodzinnej trasy zobaczyliśmy m.in. wykute  w soli komory, niesamowite podziemne jeziora oraz  Kaplicę Św. Kingi, którą zdobią jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Byliśmy ponad sto metrów pod ziemią, pokonaliśmy prawie 3 kilometry krętych korytarzy i 800 schodów. To niesamowite i nietuzinkowe miejsce dziennie odwiedza prawie 10 tysięcy osób. 
 
    Choć pokonanie długiego szlaku nie należało do łatwych zdań, nasi uczniowie jak zwykle spisali się na medal, a podziemne doznania z pewnością na długo pozostaną w ich  pamięci. 
 
    Potem pojechaliśmy do Krakowa na trzygodzinny spacer po jednym z najpiękniejszych polskich miast. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki, Sukiennice i Wawel, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak słynny wawelski smok…zieje ogniem.